DO PUBLIKACJI 11 STYCZNIA 2006

Hospitality Club powita stutysięcznego członka

Drezno, Niemcy -- Hospitality Club (Klub Gościnności) to organizacja online, która pozwala kontaktować się podróżnikom z osobami z lokalnych społeczności, które są chętne zaoferować im darmowy nocleg. 11 stycznia 2006, pięć lat po tym jak niemiecki student Veit Kuehne powołał Hospitality Club do życia, powita on swego stutysięcznego członka w ponad dwustu krajach. Stronę internetową organizacji można znaleźć pod adresem: www.HospitalityClub.org.

Hospitality Club jest pierwszą internetową organizacją, która na tak dużą skalę oferuje podróżującym możliwość odszukania i bezpośredniego skontaktowania się z miejscowymi otwartymi na wymianę kulturalną. Gospodarze mogą zaoferować przybyszom darmowy dach nad głową, oprowadzić po mieście lub po prostu zaproponować wspólny posiłek. Już w domu, tak ugoszczona osoba może rozważyć otworzenie i własnych drzwi dla podróżujących w podobny sposób.

Cały projekt realizowany jest całkowicie bez angażowania pieniędzy. Bezpieczne i sprawne zarządzanie stroną, bazą danych w ponad trzydziestu językach, ogłoszeniami oraz czatem internetowym to zasługa setek wolontariuszy z całego swiata.

Jak to działa ?

Przyłączyć może się każdy, kto dostarczy prawdziwe dane osobowe oraz adres do korespondencji. Informacje te mogą oczywiście zostać zastrzeżone i ukryte przed pozostałymi członkami organizacji. Nowi członkowie są proszeni o zamieszczenie w specjalnym formularzu – profilu członka, informacji o sobie oraz swych preferencji dotyczących ewentualnych gości. Odwiedzający stronę posługują się tymi formularzami przy wyborze gospodarza w miejscu, w którym mogą mieszkać ich setki.

Przyszły gość wysyła swą pierwszą wiadomość poprzez stronę organizacji. Ma to uchronić członków przed otrzymywaniem spamu. Przy pierwszym kontakcie osoba szukająca gospodarza musi podać pełne imię i nazwisko wraz z numerem paszportu oraz powinna przybliżyć szczegóły podróży, jaką odbywa.

Po otrzymaniu informacji potencjalny gospodarz zagląda do formularza osobowego swego potencjalnego gościa, czyta komentarze na jego temat zamieszczone tam przez osoby, które w przeszłości miały z nią osobisty kontakt po czym zaopatrzony w taką wiedzę, decyduje czy może i chce gościć danego podróżnika.

Cele

Hospitality Club jest organizacją non-profit, niekomercyjną. Swe powstanie zawdzięcza wierze, że umożliwienie ludziom spotkań i krzewienie międzynarodowych przyjaźni przyczyni się do pogłębienia zrozumienia między osobami wywodzącymi się z odmiennych kultur a tym samym do umocnienia pokoju na świecie.

Przyjdzie taki dzień, że każdy z nas będzie miał możliwość odwiedzenia jakiekogolwiek kraju ze świadomością, że czeka tam ktoś, kto przyjmie go do siebie z otwartymi ramionami, mówi Kuehne. Ludzie będą podróżować w inny sposób, będą się wzajemnie spotykać i budować ponadkulturowe zrozumienie poprzez bezpośredni, osobisty kontakt.

Będzie wiele członków w takich miejscach jak Izrael i Palestyna, Irlandia Północna, Bałkany, Czeczenia, Ruanda czy Timor, którzy będą wymieniać się gościnnością i w ten sposób Hospitality Club krok po kroku pomoże uczynić pokój trwałą wizją dla naszej wspaniałej planety, dodaje.

Historia

Hospitality Club został spadkobiercą HOSPEX, podjętej w 1991 roku próby ożywienia dzięki internetowi idei zrodzonej po II Wojnie Światowej w łonie SERVAS. Klubowi udało się uczynić wymianę gościnności prostą i za darmo. Stosując solidne metody zabezpieczeń, poczynając od ochrony antyspamowej po kontrolę paszportów oraz wyszukany system przepływu infromacji, Klub stał się dostępny również dla zwyczajnego podróżnika.

Od końca 2000 do początku 2004 roku organizacja zrzeszyła jedynie 10 000 członków, jednak od tamtego czasu sieć członkowska rozrasta się w niesamowitym tempie. W mniej niż dwa lata Klub przekroczył granicę 100 000 członków. Kuehne myśli już o rychłym osiągnięciu przynajmniej miliona. W obecnym tempie te niegdyś niewiarygodne marzenie może urzeczywistnić się w mniej niż dwa lata.

WIĘCEJ INFORMACJI wraz ze zdjęciami oraz licznymi lokalnymi kontaktami znajdziesz na stronie : http://100k.HospitalityClub.org.

Kontakt międzynarodowy: Veit Kuehne (angielski, niemiecki, hiszpański i francuski): +49 (0)173 7749 365 / veit@hospitalityclub.org

Kontakt miejscowy: Radoslaw Piosik: +48 601 646 550 / meenzer_1980@yahoo.com

###