10 OCAKTA YAYINLANMASI İÇİN

Hospitality Club 100,000. Üyesini Karşılıyor

Dresden, Almanya-- Hospitality Club, gezginlerin ücretsiz olarak konaklama sağlayan yerel kişilerle haberleşmelerini sağlayan online bir organizasyondur. 11 Ocak 2006’da, Alman öğrenci Veit Kuenhe tarafından kuruluşunun 5 yıl sonrasında, 200’den fazla ülkeden 100,000. üyesini karşılayacak. Klübün internet sitesi ise www.HospitalityClub.org.

Hospitality Club gezginlerin, kültürel değişime açık yerel kişileri bulması ve onlarla iletişime geçmelerini sağlayan büyük çaptaki ilk online organizasyondur. Ev sahipleri, gezginlere evlerinin kapılarını açabilir, şehir turu yaptırabilir veya sadece onlarla beraber yemek yiyebilirler. Gezginler de eve döndüklerinde – karşılık olarak- kendi kapılarını diger gezginlere açabilirler.

Bütün sistem tamamen ücretsizdir. 30’dan fazla dil destekli internet sitesi, veri tabanı, mesaj panosu ve sohbet odasının güvenli ve verimli çalışması dünyanın her köşesinden yüzlerce gönüllünün çalışmasına dayanmaktadır.

Nasıl Çalışıyor

Gerçek adını ve mail adresini veren herkes siteye üye olabilir. Üstelik bu bilgileri diğer üyelerden gizleyebilme imkanına sahipler. Yeni üyeler profillerini ve tercihlerini doldurabilecekler. Ziyaretçiler de bu profilleri inceleyerek herhangi bir şehirdeki yüzlerce potansiyel ev sahibinden hangileriyle iletişime geçebileceklerini seçecekler.

Gezgin kişi ilk mesajını web sitesi aracığılıyla, spam(rahatsız edici) mail olup olmadığı kontrol edildikten sonra, gönderecek. Tam adını, pasaport numarasını ve gezisiyle ilgili bilgileri belirtmekle yükümlü olacak.

Ev sahibi ise mesajı aldıktan sonra misafirinin profilini ziyaret edip o kişi hakkında diğer üyeler tarafından yazılmış olan yorumları okuyabilecek. Bütün bu bilgiler ışığında o kişiyi kabul etmeye uygun olup olmadığını ve isteyip istemediğine karar verebilecek.

Amaçlar

Hospitality Club kâr amacı gütmeyen, şirketleşmemiş bir projedir. İnsanları birayaya getirmek, uluslararası dostlukları arttırmak, kültürlerarası anlayışı ve barışı güçlendirmek amacıyla kurulmuştur.

‘Bir gün herkes, her ülkeyi, orada kendisi karşılamayı heyecanla bekleyen bir kişi olduğunu bilerek ziyaret edebilecek’ diyor Kuehne. ‘İnsanlar kişisel ilişkilerini kullanarak daha farklı seyahat edecek, birbirleriyle buluşacak ve kültürlerarası anlayışı kuracaklar.’

‘İsrail ve Filistin, Kuzey İrlanda, Balkanlar,Çeçenistan, Ruanda veya Timor gibi yerlerdeki üyeler, birbirleriyle konukseverliği paylaşıp, yaşadığımız mükemmel dünyadaki barışı, Hospitality Club yardımıyla, daimi bir süreç haline getirecekler’ diye ekliyor.

Tarihçe Hospitality Club, 2. Dünya Savaşından sonra Servas tarafından üretilen konsepte, İnterneti kullanarak, dinamizm getirmek için 1991 yılında yapılan bir girişim olan Hospex’de başarılı olmuştur. Klüp, konukseverlik paylaşımını basit, ücretsiz ve spam mail kontrolü, pasaport kontrolü ve sofistike yorum sistemi gibi güvenlik özellikler sunarak herhangi bir gezginin kullanımına sunmuştur.

Klüp 10,000 üye sayısına, 2000 yılının sonlarından 2004 yılının başına kadar, sürdürülebilir bir şekilde büyüyerek ulaşmıştır. 2 yıldan kısa bir süre sonra Klüp şimdiden 100,000 sınırını aşmıştır. Kuehne şimdi en az 1 milyon üyeye ulaşmayı hedefliyor. Ve bu büyüme hızıyla, bir zamanların inanılmaz rüyası, 2 seneden daha kısa bir sürede gerçekleşecek..

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN, resimler ve sayısız yerel kişilerle iletişim için lütfen http://100k.HospitalityClub.org adresini ziyaret edin.

Uluslarası iletişim: Veit Kuehne (İngilizce, Almanca, İspanyolca ve Fransızca): +49 (0)173 7749 365 / veit@hospitalityclub.org

Yerel iletişim: Alper Gültekin: +90 5 326 264 399 / ag4900@yahoo.com

###