The Hospitality Club
...insanları biraraya getirmek!
İlk kez mi geliyorsunuz? Sorularınız mı var? Hemen üyeler ve gönüllüler ile konuşun!
EnglishEnglish Arabicعربي BulgarianБългарски Chinese中文 Chinese simplified中文 GermanDeutsch EstonianEesti SpanishEspañol EsperantoEsperanto FrenchFrançais hebrewעברית ItalianItaliano HungarianMagyar PolishPolski PortuguesePortuguês RomanianRomână RussianРусский slovenianSlovenščina SerbianSrpski FinnishSuomi SwedishSvenska ukrainianУкраїнська Giriş     Üye olun

Hakkımızda – Hospitality Club Hikayesi

 Bilgi
Ana Sayfa
SSS
Tur
Ülkeler
Deneyimler
Elçiler
Örnek Profiller
Kurallar
Basın
Hakkımızda
Forum
Chat
Linkler
Site Haritası


 Özel
AFS
AIESEC
Attac
Eco
Freeloaders
Hitchhikers
Indigenous
Mensa
NGOs
Onenightstay
Peace
Servas
Unitas
YFU
Zellidja

 Avantajlar
- bütün dünyada bedava kalacak yer
- dost canlısı insanlarla tanışın
- hiçbir ücret ödemeden
- kültürlerarası anlayış
- hiçbir zorunluluk yok
- güvenlik özellikleri
- mali çıkarlarımız yok
..aramıza katılın!

 İstatistikler
number of Hospitality Club members
Bu, Hospitality Club ve onun arkasındaki insanların hikayesidir. Bunu nasıl bulduk, nasıl gelişti ve gelecek neler getirecek? Geçmişimiz ve motivasyonumuz hakkında iyi bir fikriniz olması için elimizden geldiğince geniş yazdık.

Karşılıklı Konukseverliğin Tarihi
Karşılıklı konukseverlik fikri uzun süredir vardı. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Bob Luitweiler bir barış organizasyonu olarak Servas ’ı kurdu. Kültürler arası anlayışın beslendiği ve açık kapılardan oluşan dünya çapında bir barış ağı oluşturmayı umut etmişti. İlerleyen onyıllarda başka insanlar da benzer organizasyonlar kurdular ve bir sürü özel ilgi grupları gelişti. – Bisikletciler, bayanlar, otostopcular , Esperanto konuşanlar gibi konuseverlik değişim ağları. Veit Kühne , 1997 yılında dünyanın en büyük öğrenci değişim organizasyonu olan AFS katılımcıları için bir ağ kurdu. Bu ağ, Mensa ’nın konukseverlik ağı olan SIGHT'ın kullandığı gönüllü ülke koordinatörleri modeline dayanmaktaydı. Bütün bu ağlar; evsahibi listelerinin basılması, üyelik aidatlarının toplanması, fikrin yayılması gibi benzer problemlerle savaşmak zorunda kaldılar.

İnternet
Sonra internet geldi. Bu yeni teknolojiyi kullananların öncüsü, Polonya’da temelleri atılan (şuan çalışmayan) bir ağ olan Hospex’ti. Diğer ağlar da internet ile test edildi, otostopçular topluluğu ndan biri olan Otostopçular Ana Üssü (şuan bu da çalışmamaktadır) 2000 yazında en gelişmiş veritabanına sahip olan ağ idi. Fakat evrensel ve profesyonel bir çözüm yoktu.

Fikir
Veit (o zamanlar 22 yaşındaydı), Almanya’nın Koblenz kentinde araştırma ödevi üzerinde çalışıyordu. Üniversitenin bilgisayar laboratuvarında tüm gece internette yapılan sörfün ardından, 11 Temmuz 2000’de eve gitti. Sabah 6’da Endenozya karanfilli sigarası içerken dank etti – dünya, internetin tüm avantajlarını kullanabilecekleri; ücretsiz, güvenli, gönüllülüğe dayanan karşılıklı konukseverlik ağına hazırdı. Sonraki günler fikirler, planlamalar, emailler ve konuşmalarla dolu geçti. Dört genç kardeşi Kjell , Kay , Constanze ve Till (hepsi de AFS li değişim öğrencileriydi ve bu barışcıl organizasyonla ilgililerdi) ve arkadaşları bu fikri heyecanla karşıladılar ve desteklemeye söz verdiler.

İlk Websitesi
Diğer tüm konukseverlik değişim ağlarını analiz ettik ve yeni organizasyonun temellerini en iyi uygulamalara göre yapmayı denedik. Aynı zamanda tamamen yeni olan; özellikle önemli olan pasaport kontrolü, geribildirim ve yorum mekanizması ve email adreslerini saklamaya yönelik spam koruması gibi fikirleri kavramla bütünleştirdik. Birkaç hafta sonra Kay, sitenin ilk planlamasına yardım etmek için Koblenz’de durdu. Sonra, sayfaların yapılandırılmasına ve tüm fikirleri bir sonuca bağlamaya yardım etmek için Kjell de Koblenz’e geldi. Yüksek sesle müzik dinleyerek, pizza yiyerek ve site üzerinde çalışarak bilgisayar laboratuvarında beraberce eğlenceli ve uzun geceler geçirdiler. Sonuçta, Hospitality Club’ın ilk versiyonu ortaya çıktı ve çevrimiçi olduktan birkaç dakika sonra, dünyanın çeşitli yerlerinden insanlar üye oldular.

Veritabanı
Websitesi çok işlevseldi fakat işgücü çok yoğundu. Yeni bir üyeyi kabul etmek beş dakikadan fazla sürüyordu ve üyeler arası mesajları göndermek gerçek bir acıydı. Hospitality Club’ın bir veritabanına ihtiyacı vardı. İlk yıl 750 kişi kulübe üye oldu, ikinci yıl bir başka 600 kişi. 2002 yazının başlarında İtalya’dan Claudio Pacchiega Hospitality Club’ın veritabanına çözüm olacak, sistemi daha güvenli ve daha kullanıcı dostu yapacak, çok iyi yeni fikirler geliştirilmiş ve Veit tarafından tasarlanmış işlemlere dayanan gerçek bir iş yapmaya koyuldu. Sonuç olarak, 2002 Temmuz’unda Hospitality Club sitesinin veritabanı hayata geçti. Aynı zamanda, Veit üniversite çalışmalarını tamamladı ve hala devam eden bir proje ye başladı: dünyayı otostopla dolaşarak, bir milyon insanı karşılıklı konukseverlik fikriyle büyülemeye çalışıyor. O zamandan beri, kulüp dünya çapında medya da yayınlanan bir sürü haberlerle ve katılan binlerce insanla logaritmik olarak büyüdü.

HC Hakkında Önemli Noktalar
Hospitality Club ticari olamayan bir projedir. Biz bunu bulduk, çünkü insanları biraraya getirme ve uluslar arası arkadaşlıkları besleme fikrinin kültürler arası anlayışı ve barış 'ı güçlendirecek bir fikir olduğuna çok inandık. Site sayesinde bir kar etmek istemiyoruz. Sitenin bedava kalmasını ve düzgün çalışmasını sağlamak için kulübe yardım eden, bizim fikrimizi paylaşan diğer insanları motive etmek en çok zorlandığımız konulardan biri oldu. Herkesin yardımcı olabileceği gönüllü bir organizasyon kurmamızın sebebi buydu. Aynı zamanda, bu kulüp bizim için hayatımızın büyük bölümünde senelerce var olacak uzun süreli bir projedir. Olabildiğince profesyonel, güvenli, zeki, ve arkadaşça sürmesi için çalışıyoruz. Anlamlı olduğu sürece teknolojinin tüm avantajlarını kullanıyoruz, fakat her zaman asıl amacımıza odaklanıyoruz: insanların yüzyüze buluşmalarını sağlamak.

Gelecek
Yukarda saydığımız noktalar Hospitality Club’ın devam edecek bir proje olduğuna dair güven veriyor. Karşılıklı konukseverliği seyahat etme kavramında başlıca bir yer edindirmeye kararlıyız. Bu gayet anlamlı çünkü – seyahat etmenin eğlenceli, ekolojik , ekonomik ve sosyal yaraları olan bir yolu. Tüm dünyadan insanlar ve diğer çeşitli organizasyonlar ile ortaklık ve iş birliği oluşturacağız. Üyelerimizin geri bildirimlerine dayanarak, siteyi ve kulübün stratejisini geliştirmeye devam edeceğiz. Birkaç yıl içinde seyahat ederken ya da evdeyken yeni insanlarla tanışmanın yollarını öğrenmek için iki kere düşünmenize gerek kalmayacak: arkadaş canlısı insanlardan oluşan dünya çapındaki ağımız.

Hayalimiz
Bir gün herkes onu kollarını açmış bekleyen birinin olduğunu bilerek başka bir ülkeye gidebilecek. İnsanlar farklı bir şekilde seyahat edecek, birbirleriyle tanışacak ve bireysel iletişim sayesinde kültürler arası anlayış oluşturulacak. İsrail , ve Filistin , Kuzey İrlanda, Bosna , Çeçenistan ve Rusya , Ruanda ve Doğu Timor gibi yerlerde birbirleriyle karşılıklı konukseverlik aktivitelerinde bulunacak bir sürü üye olacak ve Hospitality Club ufak adımlarla harika gezegenimiz için barış ın devam edecek bir görüş olmasına yardım edecek. Hayalimize ulaşmamız için bize yardım edin – seni de aramızda görmeyi çok isteriz!Daha fazla bilgi - Üye olun

Bütün Ülkeler
Afganistan . Almanya . Amerika Birleşik Devletleri . Amerikan Samoa . Andorra . Angola . Anguilla . Antigua ve Barbuda . Arjantin . Arnavutluk . Aruba . Avustralya . Avusturya . Azerbaycan . Bahama . Bahreyn . Bangladeş . Barbados . Belçika . Belize . Benin . Bermuda . Beyaz Rusya . Bhutan . Birleşik Arap Emirlikleri . Birleşik Krallık . Bolivya . Bosna-Hersek . Brezilya . Bulgaristan . Burkina Faso . Burundi . Cayman Adaları . Çek Cumhuriyeti . Cezayir . Çin . Cote d'lvoire . Danimarka . Dominik Cumhuriyeti . Ekvator . El Salvador . Endonezya . Ermenistan . Estonya . Etiyopya . Fas . Fiji . Filipinler . Filistin . Finlandiya . Fransa . Fransız Guyanası . Fransız Polinez . Gabon . Gambiya . Gana . Grenada . Gronland . Guadalup . Guam . Guatemala . Gürcistan . Guyana . Haiti . Hindistan . Hırvatistan . Hollanda . Honduras . Irak . Iran . Irlanda . Isle of Man . İspanya . Israil . İsveç . İsviçre . Italya . Izlanda . Jamaika . Japonya . Jersey . Jordan . Kamboçya . Kamerun . Kanada . Kap Verd . Katar . Kazakistan . Kenya . Kıbrıs . Kırgızistan . Kolombiya . Kongo . Kongo, Demokratik Cumhuriyeti . Kore, Cumhuriyeti . Kosta Rika . Küba . Kuveyt . Kuzey Mariana Adaları . Lao, Demokratik Halk Cumhuriyeti . Latviya . Lesotho . Libya Arap Cumhuriyeti . Lihtenştayn . Litvanya . Lübnan . Lüksemburg . Macaristan . Madagaskar . Makao . Makedonya . Maldiv . Malezya . Mali . Malta . Martinik . Meksika . Mısır . Moğolistan . Moldavya . Monaco . Moritanya . Moritus . Mozambik . Namibya . Nepal . Nijerya . Nikaragua . Norveç . Özbekistan . Pakistan . Palau . Panama . Papua Yeni Gine . Paraguay . Peru . Polonya . Portekiz . Porto Riko . Reunion . Romanya . Ruanda . Rusya . Saint Kitts ve Nevis . Saint Lucia . Samoa . Sao Tome ve Principe . Senegal . Şeysel . Sierra Leone . Şili . Singapur . Sırbistan ve Karadağ . Slovakya . Slovenya . Somali . South Africa . Sri Lanka . Sudan . Suriye . Suudi Arabistan . Tacikistan . Tanzanya . Tayland . Tayvan . Togo . Tonga . Trinidad ve Tobago . Tunus . Türkiye . Turks ve Caicos Adaları . Uganda . Ukrayna . Umman . Uruguay . Vanuatu . Venezuela . Vietnam . Yemen . Yeni Kaledonya . Yeni Zelanda . Yunanistan . Zambia . Zimbabwe .
 İnsanlar
Veit Kühne
- kulübün kurucusu ve kulübün arkasındaki sürükleyici güç
- 1978’de Doğu Almanya’nın Leipzig kentinde doğdu
- koyu bir karşılıklı konukseverlik taraftarı
- uzun süreli AFS gönüllüsü (değişim yılını Kuzey Karolina, ABD’de geçirdi)
- hırslı bir otostopçu ve gezgin
- Almanya, ABD ve Belçika’da İş Yönetimi eğitimi aldı
- Şu anda dünya çapında seyahat ederek kulüp fikrini yaymaya ve bu fikirle bir milyon kişiyi büyülemeye çalışıyor
- kişisel web sitesi:
www.veit.net

Kjell Khne
- co-founder and Veit's brother
- yardımcı kurucu ve Veit’in kardeşi
- kulüple ilgili her şeye o da dahildi
- Doğu Almanya’nın Radebeul kentinde1979’da doğdu.
- ekoloji eylemcisi
- uzun süreli AFS gönüllüsü (değişim yılını Borneo, Endonezya’da geçirdi)
- dil dehası (12 dilde akıcı konuşuyor.)

Pierre-Charles Marais
- küçük dairesinde süper ev sahibi
- tüm işlerle ilgilenen süper gönüllü
- Fransa’nın Normandiya kentinde 1983’de doğdu.
- mimarlık konusunda aşırı tutkulu
- Zellidja gezginlik bursu gurusu
- kişisel sitesi:
pietshah.free.fr

Jean-Yves Hegron
- HC’nin programcısı
- Fransa’nın Nantes kentinde 1964’de doğdu.
- kültürler arası değişim konusuna meraklı
- üç küçük çocuk babası
- proje müdürü olarak çalışıyor.

Gerrit Otte
- tüm işlerle ilgilenen süper gönüllü
- Kuzey Almanya’nın Georgsmarienhütte kentinde 1977’de doğdu.
- Fizikçi ve Bilgisayar Bilimcisi
- kişisel sitesi: <>
www.gerritotte.de

Gönüllüler
Yüzlerce insan şu anda aktif olarak yardım ediyorlar - yerel gönüllü olarak veya özelleşmiş görevlerde. Sizi de aramızda görmek isteriz - lütfen Yardımmm Edin! ve Gönüllüler Hakkında Ayrıntılı Bilgi sayfalarını ziyeret edin ve neler yapabileceğinize bakın!

Özel Teşekkürler:
Claudio Pacchiega
- HC'nin temelini programladı
- uzun süredir Servas gönüllüsü
- 1969'da İtalya'nın Torino şehrinde doğdu
- Torino'da programcı olarak çalışıyor


 Sponsorlu Bağlantılar    ?

Ana Sayfa - Bize ulaşın - Ana Menü - Üye olun! - Yardım - Tur - Ülkeler - Hakkımızda - Chat - Site Haritası - Yasal Uyarı

Copyright © 2000-2006 The Hospitality Club. Bütün hakları saklıdır.